Príhovor organizátorov (SK)

Vážení občania mesta Nové Zámky, blízkeho i vzdialeného okolia, milí priaznivci kvalitnej gastronómie a dobrej zábavy.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie KLOBFEST 2016, ktoré sa uskutoční už 11.-12.11.2016 na Majzonvom námestí v Nových Zámkoch kde okrem súťaže vo výrobe klobás, prezentácie tekvicových aranžmánov zažijete aj mimoriadne bohatý kultúrny a sprievodný program ako napríklad vystúpenie ABBA SHOW Live Slovakia, ktorá vypredáva sály po celom Slovensku, finalistka Superstar NIKOL KASSELL, maďarské skupiny EASYBLUES a ROCKIN ROCKCATS či originálny a verný revival skupiny EDDA v podaní kapely M-ROCK a veľa ďalších.

Klobfest je festival spájajúci tradície dvoch národností našich rodičov a prarodičov v ručnej výrobe mäsových výrobkov, bohatý kultúrny program a gurmánske gastrozážitky a tiež oslavu dňa tekvice prostredníctvom umenia. Cieľom tohto festivalu je prezentovanie tradičnej ručnej výroby klobás s možnosťou súťaže medzi tímami s medzinárodnou účasťou a degustáciami, dňa tekvice a tekvicových aranžmánov ktorými sa tu reprezentujú základné školy z Nových Zámkov, pričom zábavu doplňuje bohatý kultúrny program pre široký segment občanov slovenskej i maďarskej národnosti z blízkeho aj  ďalekého okolia.

ČABAJSKÁ KLOBÁSA:

Čabajská klobása alebo čabajka (maďarsky Csabai kolbász) je údenina typická pre maďarskú a juhoslovenskú kuchyňu. Vyznačuje sa sýto červenou farbou a špecifickou chuťou mäsa a papriky. Začali ju vyrábať v 18. storočí slovenskí prisťahovalci v meste Békéscsaba a okolí. Pôvodne sa vyrábala zo zostatkov po zabíjačke a naporcovaní mäsa, no časom sa klobása pretransformovala na chuťovku a recept sa značne upravil. Vyrába sa z bravčového (pôvodne dve tretiny ľubovoľného a tretina bôčku, ale je to aj na vlastnom uvážení, hlavne nesmie byť príliš chudé), pokiaľ možno plemena mangalica, ktoré sa naloží do soli a nechá v chlade aspoň deň stáť. Potom sa pomelie a dochutí mletou paprikou (pol sladkej a pol pálivej, alebo individuálne podľa vlastného receptu), cesnakom a rascou. Dôležité je, že do pravej čabajky nepatrí žiadne korenie! Zmes sa dobre premieša a potom plní do prírodných čriev a vyúdi studeným dymom z dreva ovocných stromov. Čabajka má byť dlhá aspoň 20 cm a taká suchá, aby sa dala lámať rukou. Konzumuje sa zväčša za studena a s chlebom.

Európska únia udelila výrobku certifikát PGI (chránené zemepisné označenie). Každý rok v októbri sa na počesť čabajky koná v Békéscsabe klobásový festival, ktorý je našim partnerom.

NOVÉ ZÁMKY

Práve tu sa koná každoročne, v roku 2016 už 12. ročník klobásového festivalu Klobfest – tradičnej oslavy chutí a vôní. Festival je každoročne spojený aj s dňom tekvice. Odolať sa jednoducho nedá a určite si domov odnesiete nielen skvelý zážitok, ale aj nejakú pochúťku. Samozrejmosťou je aj stánkový predaj množstva rôznych produktov. Čaká vás umenie, hudba, tanec, a samozrejme, množstvo jedla a pitia. Festival má veľa sprievodných programov: ukážka domácej zabíjačky, prezentácia tekvicových aranžmánov, súťaž vo výrobe klobás, príprava rôznych jedál, ochutnávky, bohatý kultúrny program, koncerty, programy pre deti a iné.

SÚŤAŽ

Súťaže vo výrobe klobás sa môžu zúčastniť len vopred zaregistrované tímy, ktoré vyplnili prihlášku a zaslali ju na mail: prihlaska@klobfest.sk a ktoré obdržali po zaplatení štartovacieho registračnú kartu s číslom súťažného miesta. Každý zaregistrovaný obdrží vopred dohodnuté množstvo mäsa(štandardne 10kg), čriev(štandardne 10m).

Prihlášku a pokyny nájdete TU:

Prihlášky

Počas samotnej súťaže sa bude hodnotiť pracovné prostredie tímov v dvoch fázach, hodnotí hodnotiaca komisia a taktiež verejnosť hlasovacími lístkami.

Súťaží sa v troch pásmach zlatom striebornom a bronzovom. Zlaté pásmo sa vyhlasuje v konkrétnom poradí, ostatné pásma sa vyhlasujú bez poradia. Hodnotí sa pracovné prostredie a vzhľad, konzistencia, vôňa a chuť upečenej klobásy.

Porota môže udeliť aj zvláštne ceny

PROGRAM

Kultúrny program:

PIATOK 11.11.2016

– M-ROCK (EDDA revival) /sk
– EASY BLUES /hu
– DUO FANTASY /sk
– slovenské a maďarské folklórne súbory
– zábavová hudba

SOBOTA 12.11.2016

– ABBA SHOW Live Slovakia /sk
– finalistka Superstar NIKOL KASSELL /sk
– ROCKIN ROCKCATS /hu
– RÉDEY TRIO /sk-hu
– WEEKEND /sk
– folklór, country, zábava

+bohatý sprievodný program a aktivity po oba dni

Tešíme sa na Vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *